Aicina uz bezmaksas HIV testiem Centrālajā dzelzceļa stacijā

Eiropas HIV testēšanas nedēļas laikā Baltijas HIV asociācija aicina ikvienu interesentu izmantot iespēju ērti un bez maksas veikt anonīmu HIV eksprestestu Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā, kur sestdien, 23. novembrī no plkst. 12.00 līdz 16.00 būs iekārtots HIV testpunkts.

Mediju iespēja: Plkst. 12.00 aicinām žurnālistus uz intervijām ar Baltijas HIV asociācijas vadītāju Ingu Upmaci un HIV testa veikšanas procedūras apskati.

Novembra otrajā pusē, tieši pirms Pasaules AIDS dienas, ko atzīmē 1. decembrī, vairāk nekā 30 Eiropas valstīs norisinās ikgadējā Eiropas HIV testēšanās nedēļa, kuras mērķis ir palielināt sabiedrības informētību par to, cik svarīgi ir savlaicīgi un regulāri veikt HIV testu. Latvijā HIV testēšanas aktivitātes šogad notiks no 19. līdz 30. novembrim kampaņas “HIV. Bīstami ir nezināt” ietvaros, tajā skaitā arī testēšanas diena Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā.

Latvijā daļa sabiedrības joprojām dzīvo maldīgos priekšstatos, ka HIV izplatās tikai specifiskās, ierobežotās sabiedrības grupās. Diemžēl jau otro desmitgadi HIV ir pārkāpis šo grupu robežas un var apdraudēt ikvienu sabiedrības locekli. Kopējais HIV reģistrēto gadījumu skaits tuvojas 8 tūkstošiem. Lielākā daļa pacientu HIV iegūst seksuālu kontaktu laikā, tie ir vidēja vecuma cilvēki ar labu izglītību, darbu un sociālo statusu. Tādēļ Testēšanas nedēļas laikā uzzināt savu HIV statusu tiek aicināts ikviens.

“HIV jomā efektīvākā profilakse infekcijas ierobežošanai ir ārstēšana – HIV pozitīvs cilvēks, kas lieto zāles atbilstoši ārsta ieteikumiem, neturpinās inficēt citus. Taču, lai ārstētos, ir jāzina savs HIV statuss, un HIV tests ir vienīgais veids, kā to noskaidrot,” stāsta Baltijas HIV asociācijas valdes priekšsēdētāja Inga Upmace. “Latvijā pārāk maz cilvēku veic HIV testus – ceturtā daļa nezina, ka viņi ir inficēti ar HIV, un turpina izplatīt infekciju. Un arī ārstējas mazāk nekā puse no cilvēkiem, kas zina, ka viņiem ir HIV. Pārējie diemžēl turpina izplatīt infekciju. Tādēļ ikkatrs HIV tests, ikkatrs konstatētais gadījums un ikkatrs pacients, kas ārstējas, pasargā citus no inficēšanās.”

2018. gada laikā Latvijā tika apstiprināti 326 jauni HIV gadījumi, un Latvija jauno HIV gadījumu skaita ziņā, attiecinot pret kopējo iedzīvotāju skaitu, ieņem pirmo vietu Eiropas Savienības valstu starpā. Šobrīd Latvijā dzīvo ap 6 tūkstošiem cilvēku ar HIV, taču starptautiskā projekta HERMETIC pētījums, ko Latvijā veica Rīgas Stradiņa universitāte, liecina, ka patiesais inficēto skaits Latvijā ir par 1800 cilvēkiem lielāks. Tātad savu HIV statusu nezina ceturtā daļa no HIV inficētajiem. HIV tests ir vienīgais veids, kā noskaidrot savu HIV statusu. Baltijas HIV asociācijas Testpunktā testus veic un konsultācijas sniedz ikvienam interesentam bez maksas.

Papildu informācija:
Inga Upmace,
Baltijas HIV asociācijas valdes priekšsēdētāja
29162653
[email protected]

Par biedrību „Baltijas HIV asociācija”
Biedrība „Baltijas HIV asociācija” strādā pie HIV profilakses aktivitāšu paplašināšanas un HIV/AIDS ārstēšanas pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošanas Baltijas valstīs. Biedrība dibināta 2010. gadā un nākamgad atzīmēs savu pirmo desmitgadi. Biedrība lepojas ar Testpunkta darbu, kam šogad apritēja 5 gadi. Pērn bezmaksas konsultācijas vai izmeklējumus Testpunktā saņēmuši gandrīz 1000 cilvēku. Šogad Testpunkts daudz strādājis izbraukumos – Centrālajā stacijā 23. novembrī, iepriekš arī tirdzniecības centrā ,,Alfa”, Centrāltirgū, sarunu festivālā ,,LAMPA” Cēsīs, augstskolās, studentu kopmītnēs. Novembrī Testpunkts vērs durvis Rīgā, Merķeļa ielā 11.

Sagatavots 11/2019
NP-LV-HVX-PRSR-190004
SIA GlaxoSmithKline Latvia, Duntes iela 3, Rīga