Jautā ārstam

Mēs ar sievu abi esam HIV-pozitīvi un saņemam ārstēšanu, tikai medikamenti mums ir atšķirīgi, vīrusu slodze abiem nenosakāma. Esam lasījuši, ka šādā situācijā pāriem vienalga jāizmanto prezervatīvs. Vai tā ir taisnība?

Atbild ārsts:

HIV pozitīviem partneriem iesaka izmantot prezervatīvu, jo vīrusu transmisija (nodošana) no viena partnera otram ir tuvu nullei, bet nav nulle. “Savstarpēja apmaiņa” ar vīrusiem var veicināt rezistences parādīšanos. Pirms pieņemt šādu lēmumu, noteikti jākonsultējas ar ārstu infektologu. Katrs gadījums ir individuāls!

Vai no HIV zālēm var būt vēdera problēmas, vai arī man ir jāievēro kādas speciālas diētas, lietojot HIV zāles?

Atbild ārsts:

ART uzsākšanas periodā ir iespējamas blaknes, organisma pielāgošanās terapijai var būt līdz 3 mēnešiem. Bet, protams, par visu ir jākonsultējas ar ārstu infektologu.

Vai man obligāti jāiet pie infektologa, vai man HIV zāles var izrakstīt arī ģimenes ārsts?

Atbild ārsts:

Zāles var izrakstīt tikai ārsti infektologi, kas rūpīgi seko līdzi Jūsu veselības stāvoklim un iespējamai rezistancei. Sākotnējo ART terapiju nosaka Latvijas Infektoloģijas centra vai Stradiņu slimnīcas ārsti, bet ārstēšanos turpināt ir iespēja arī pie reģionālajiem infektologiem.

Vai es varu mājas apstākļos uzzināt, vai neesmu inficējies ar HIV?

Atbild ārsts:

Diemžēl mājas apstākļos uzzināt to nav iespējams. Lai uzzinātu par iespējamo inficēšanos ar HIV vīrusu, jādodas uz jebkuru HIV profilakses punktu, laboratoriju vai Latvijas Infektoloģijas centra Infektoloģijas poliklīniku.