Ar semināru ciklu uzlabos probācijas dienesta un ieslodzījuma vietu darbinieku zināšanas par HIV

Lai uzlabotu Valsts probācijas dienesta un Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbinieku zināšanas par HIV, šīs infekcijas slimības profilaksi, ārstēšanu un prasmes darbā ar HIV pozitīviem cilvēkiem, probācijas dienestā un ieslodzījuma vietās notiks semināru cikls par HIV tematiku, kurā lekcijas nodrošinās biedrība Baltijas HIV asociācija’’, piedaloties arī Slimību profilakses un kontroles centra un RAKUS stacionāra ,,Latvijas Infektoloģijas centrs” speciālistiem.

Pēc Ieslodzījumu vietu pārvaldes (IeVP) datiem, Latvijā 2019. gada sākumā ieslodzījuma vietās atradās aptuveni 3000 ieslodzīto. Nonākot nebrīvē, katram ieslodzītajam tiek piedāvāts veikt HIV testu, kam piekrīt un testu veic 98% ieslodzīto. HIV infekcija 2018. gadā ir konstatēta 312 ieslodzītajiem, no kuriem ārstējas 194 jeb 62%. Ieslodzījumu vietu pārvalde par savu mērķi uzskata nodrošināt, ka cietumos ārstējas 100% no HIV+ personām. Datu par HIV infekcijas izplatību Valsts probācijas dienesta (VPD) klientu lokā Latvijā nav, taču, ņemot vērā augstos HIV rādītājus riska uzvedības cilvēku grupās, iespējams, arī VPD klientu lokā ir proporcionāli vairāk HIV pozitīvo cilvēku nekā sabiedrībā kopumā.

“Tādēļ probācijas dienesta un ieslodzījumu vietu darbinieku zināšanas par HIV, kā arī  prasmes runāt ar saviem klientiem par šīs infekcijas atklāšanu un ierobežošanu ir ļoti būtiskas. Mūsdienās ar zāļu pareizu lietošanu iespējams HIV infekciju organismā nomākt tiktāl, ka cilvēks kļūst neinfekciozs citiem, kā arī uzlabojas viņa paša veselība, tādēļ ir ļoti svarīgi, lai cilvēki zinātu par iespējām testēties un vajadzības gadījumā arī saņemt pilnībā valsts apmaksātu ārstēšanu. Te viņiem nozīmīgs atbalsts var būt gan ieslodzījuma vietu, gan probācijas darbinieki,” stāsta Baltijas HIV asociācijas vadītāja, sabiedrības veselības ārste Inga Upmace. Pirmajā pusgadā mācību ciklā ir četri semināri VPD darbiniekiem un četri semināri ieslodzījuma vietu resocializācijas un uzraudzības darbiniekiem Rīgas Centrālcietumā, Ieslodzījuma vietu pārvaldē (arī Iļģuciema cietuma un Olaines cietuma darbiniekiem), Jelgavas cietumā un Daugavgrīvas cietumā. Plānots mācības turpināt arī otrajā pusgadā gan ieslodzījuma vietu darbiniekiem, gan pašiem ieslodzītajiem.

Semināros darbiniekiem plānots stāstīt par HIV infekcijas izplatību, par veidiem, kā var un kā nevar inficēties, par ārstēšanas pieejamību Latvijā un ārstēšanās nozīmi HIV profilaksē. Tāpat pieredzējuši sociālie darbinieki sniegs ieteikumus, kā motivēt cilvēkus veikt HIV testu un ārstēties, ja tas ir nepieciešams. Tā kā dati par personas veselību ir konfidenciāli un probācijas dienesta darbinieki var nezināt savu klientu HIV statusu, mācībās īpaša vērība tiks veltīta prasmēm atpazīt pazīmes, kas var liecināt par HIV, kā arī sākt sarunu par HIV.

Pagājušā gada laikā Latvijā ir apstiprināti 326 jauni HIV gadījumi, liecina SPKC informācija. Lai arī tas ir mazāk nekā 2017. gadā, Latvija jauno HIV gadījumu skaita ziņā joprojām ieņem pirmo vietu Baltijas un, visticamāk, arī visu Eiropas Savienības valstu starpā. 2019. gada pirmajos trīs mēnešos jauno HIV gadījumu skaits ir atkal palielinājies, sasniedzot 118 jaunus gadījumus. 2018. gada beigās Latvijā kopumā dzīvoja vairāk nekā 5,7 tūkstoši HIV pozitīvu cilvēku. Savukārt ārstējās 2018. gadā tikai 2665 HIV pacienti jeb 43% no zināmajiem cilvēkiem ar HIV, liecina Nacionālā veselības dienesta dati.