HIV. Bīstami ir nezināt

Dzīvē nav nekā tāda, no kā baidīties – tikai tas, kas jāizprot. /Marija Sklodovska-Kirī/

HIV – diez vai kādu citu hronisku slimību apvij tik daudz baiļu un aizspriedumu, mītu un pieņēmumu. Neraugoties uz to, ka tā jau labu laiku ir nevis fatāla, bet ļoti labi vadāma mūžilga slimība. eraugoties uz to, ka šai infekcijai jau sen vairs nav sociālās nelabvēlības, “nepareizās” orientācijas, vieglprātīgas dzīves, narkotiku atkarības, vecuma vai izglītības robežu.

Šodienas HIV pacienti – tā ir topošā māmiņa, talantīgs mākslinieks, veiksmīgs uzņēmējs un otrajā jaunībā uzplaukusi sieviete. Inficētie cilvēki ir visur – transportā, uz ielas, veikalā, frizētavā, birojos un iestādēs, kino, teātros. Svarīgi izprast, ka mūsdienās, pateicoties medicīnas sniegtajām iespējām, nav vairs bīstami būt inficētam. Bīstami ir nezināt savu HIV statusu. Bīstami ir justies “izredzētam” un “pareizam”, pieņemot, ka mani tas neskars.

Vidēji gadā Latvijā tiek atklāti ~300 jauni HIV saslimšanas gadījumi, bet nepietiekamās diagnostikas aptveres dēļ šis skaitlis patiesībā ir daudz lielāks. Un tas nepārprotami liecina, ka liela daļa no mums aizvien HIV infekcijas diagnozi ne mazākajā mērā neattiecina uz sevi, nav pietiekami zinoši un informēti, kā pasargāt sevi un citus no inficēšanās.

Tāpēc – domājot par HIV un šis infekcijas skartajiem, aizstāj bailes ar izpratni! Arī ar izpratni par regulāras testēšanās nozīmi un to, ka zāļu līdzestīgas lietošanas rezultātā cilvēka, kurš dzīvo ar HIV, organismā vīrusa slodze ļoti būtiski samazinās un seksuālu attiecību ceļā  viņš vairs nevar nodot infekciju citiem. Pēdējās desmitgades laikā vairākos klīniskos pētījumos ir zinātniski pierādīts princips N=N, kas nozīmē – nenosakāma vīrusa slodze = nepārnesama infekcija.

KĀDĒĻ “HIV. BĪSTAMI IR NEZINĀT”?

KĀ UZZINĀT?

HIV profilakses punkti

KĀPĒC UZZINĀT?

INFEKTOLOGU KONSULTĀCIJAS

INFORMĀCIJAS UN ATBALSTA IESPĒJAS

VAIRĀK INFORMĀCIJAS

spkc.gov.lv

agihas.lv

hiv.lv

balthiv.lv

testpunkts.lv

diacentrs.lv