HIV Latvijā: kurp ejam

Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācija (LIHHASA) rīko ekspertu diskusiju “HIV Latvijā: kurp ejam?” 2019. gada 28. novembrī plkst. 12.00 Rīgas domes Kamīnzālē.
Diskusijas mērķis ir novērtēt sasniegto HIV infekcijas jomā Latvijā, izvērtēt esošo situāciju, iezīmēt aktuālākos problēmjautājumus un vienoties par veicamo jau tuvākajā nākotnē.
“Mūsu kā infektologu mērķis ir laikus atklāt HIV infekciju un pacientiem nozīmēt ārstēšanu, ierobežojot šīs infekcijas tālāku izplatību. Ja HIV infekcija ir diagnosticēta laikus, pacients, lietojot atbilstošu terapiju, var nodzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Kopš 2018. gada 1. oktobra Latvijā ir atcelti ierobežojumi HIV/AIDS pacientu ārstēšanā, un valsts apmaksātu antiretrovirālo terapiju ir iespējams saņemt ikvienam pacientam,” norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja, LIHHASA prezidente dr. med. Inga Ažiņa.
Diemžēl Latvija jau vairākus gadus ir pirmajā vietā starp Eiropas valstīm HIV jaunatklāto gadījumu skaita ziņā. Šogad vien pie jau uzskaitē esošajiem 7669 (01.01.2019 dati) HIV pacientiem klāt nākuši vēl 303 (19.11.2019 dati ) HIV pozitīvi cilvēki. HIV infekcija Latvijā turpina izplatīties.
2018. gadā 44% pacientu, kuri stājās uzskaitē Infektoloģijas poliklīnikā, bija vēlīni diagnosticēti. Tas nozīmē, ka pacients jau ilgstoši dzīvojis ar HIV, taču saslimšana nebija atklāta un, visticamāk, arī pats pacients daudzus gadus dzīvoja neziņā par HIV, turpinot izplatīt infekciju līdzcilvēkiem. Galvenais HIV pārneses ceļš šobrīd Latvijā ir heteroseksuālie kontakti, un tas skar praktiski visu sabiedrību. Latvijā joprojām valda stereotipi par to, kam var būt HIV un vai visiem iedzīvotājiem būtu jāpārbauda sava veselība. Tomēr dati liecina, ka HIV pacienta sociālais portrets ir ikdienas Latvijas iedzīvotājs, neatkarīgi no vecuma, dzimuma un profesijas. Agrīna testēšana un diagnostika pašlaik ir vieni no svarīgākajiem jautājumiem HIV jomā Latvijā, lai pacienti ārstēšanu saņemtu laikus, saglabātu savu veselību un apstādinātu infekcijas izplatību.
Par to diskusijā runās virkne ekspertu: Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste, profesore Baiba Rozentāle, LIHHASA prezidente dr. med. Inga Ažiņa, Latvijas Infektoloģijas centra 6. HIV/AIDS nodaļas vadītāja asoc.prof. Gunta Stūre, Liepājas reģionālais infektologs Ingrīda Strika, Latvijas Dzemdību speciālistu un ginekologu asociācijas prezidente Vija Veisa, Veselības ministrijas un pacientu organizāciju pārstāvji.
Pēc diskusijas (plkst. 14.00) Rīgas domes telpās notiks LIHHASA sēde “HIV/AIDS infekcija gadsimtu griežos – vēsturisks apskats par HIV/AIDS pacientu aprūpi Latvijā no klīnisko gadījumu skatpunkta”. Programma – pielikumā.

Papildu informācija:
Ilga Namniece
Preses sekretāre, Sabiedrisko attiecību daļa
Tālr. 67042616, 29808285
[email protected]