HIV testēšanas dienā Centrālajā dzelzceļa stacijā testu veikuši 117 cilvēki

HIV testēšanas dienā Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā, kur 23. novembrī ikvienam interesantam bija iespējams ērti un bez maksas veikt anonīmu HIV eksprestestu, šo iespēju izmantoja un HIV testu veica 117 cilvēki.

“Četru stundu darbam HIV testpunktā šis ir ļoti augsts rādītājs – esam priecīgi par apmeklētāju interesi, jo svarīgs ir ikkatrs veiktais HIV tests. Ja zinām, cik plaša ir HIV izplatība Latvijā un cik svarīgi HIV infekcijas ierobežošanai ir apzināt cilvēkus, kas inficēti ar HIV, lai nodrošinātu viņiem ārstēšanu, šādas aktivitātes ir ar ļoti lielu pievienoto vērtību,” stāsta Inga Upmace, Baltijas HIV asociācijas valdes priekšsēdētāja. “Testus veica ļoti dažādi cilvēki no dažādām sabiedrības grupām – bija gan tādi, kas ieinteresējās garāmejot, gan tādi, kas uz testpunktu bija ieradušies speciāli, jo bija par to lasījuši sociālajos tīklos.”

Ik gadu novembra otrajā pusē vairāk nekā 30 Eiropas valstīs norisinās Eiropas HIV testēšanas nedēļa, kuras mērķis ir vairot sabiedrības zināšanas par HIV, aicināt cilvēkus uzzināt savu HIV statusu un mazināt slimības stigmu. Latvijā šogad HIV testēšanas aktivitātes notiek no 19. līdz 30. novembrim, t.sk., arī testēšanas diena Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā 23. novembrī.

2018. gada laikā Latvijā tika apstiprināti 326 jauni HIV gadījumi, un Latvija jauno HIV gadījumu skaita ziņā, attiecinot pret kopējo iedzīvotāju skaitu, ieņem pirmo vietu ES. Šobrīd Latvijā dzīvo ap 6 tūkstošiem cilvēku ar HIV, taču starptautiskā projekta HERMETIC pētījums, ko Latvijā veica RSU, liecina, ka patiesais inficēto skaits ir par 1800 cilvēkiem lielāks. Tātad savu HIV statusu nezina ceturtā daļa no HIV inficētajiem. HIV tests ir vienīgais veids, kā noskaidrot savu HIV statusu.

Papildu informācija:
Inga Upmace,
Baltijas HIV asociācijas valdes priekšsēdētāja
29162653
[email protected]

Par biedrību „Baltijas HIV asociācija”
Biedrība „Baltijas HIV asociācija” strādā pie HIV profilakses aktivitāšu paplašināšanas un HIV/AIDS ārstēšanas pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošanas Baltijas valstīs. Biedrība dibināta 2010. gadā un nākamgad atzīmēs savu pirmo desmitgadi. Biedrība lepojas ar Testpunkta darbu, kam šogad apritēja 5 gadi. Pērn bezmaksas konsultācijas vai izmeklējumus Testpunktā saņēmuši gandrīz 1000 cilvēku. Šogad Testpunkts daudz strādājis izbraukumos – Centrālajā stacijā 23. novembrī, iepriekš arī tirdzniecības centrā ,,Alfa”, Centrāltirgū, sarunu festivālā ,,LAMPA” Cēsīs, augstskolās, studentu kopmītnēs. Novembrī Testpunkts vērs durvis Rīgā, Merķeļa ielā 11.

Sagatavots 11/2019
NP-LV-HVX-PRSR-190005
SIA GlaxoSmithKline Latvia, Duntes iela 3, Rīga