HIV TESTS. 1X GADĀ

HIV – diez vai kādu citu hronisku slimību apvij tik daudz noliegumu un aizspriedumu, mītu un pieņēmumu. Neraugoties uz to, ka tā jau labu laiku ir nevis fatāla, bet ļoti labi vadāma mūžilga slimība. Neraugoties uz to, ka šai infekcijai jau sen vairs nav sociālās nelabvēlības, “nepareizās” orientācijas, vieglprātīgas dzīves, narkotiku atkarības, vecuma vai izglītības robežu.

Šodienas HIV pacienti – tā ir topošā māmiņa, talantīgs mākslinieks, veiksmīgs uzņēmējs un otrajā jaunībā uzplaukusi sieviete. Inficētie cilvēki ir visur – transportā, uz ielas, veikalā, frizētavā, birojos un iestādēs, kino, teātros. Svarīgi izprast, ka mūsdienās, pateicoties medicīnas sniegtajām iespējām, nav vairs bīstami būt inficētam. Bīstami ir nezināt savu HIV statusu. Bīstami ir justies “izredzētam” un “pareizam”, pieņemot, ka mani tas neskars, un ignorējot regulāras testēšanās nepieciešamību.

Laika periodā no 2015. – 2020. gadam mūsu valstī vidēji gada laikā ir diagnosticēti 335 jauni HIV gadījumi. Latvija jauno HIV gadījumu skaita ziņā, attiecinot pret iedzīvotāju skaitu, ES valstu vidū ieņem otro vietu. Diemžēl nepietiekamās diagnostikas aptveres dēļ jauno inficēšanās gadījumu skaitlis patiesībā ir daudz lielāks. Un tas nepārprotami liecina, ka liela daļa no mums aizvien HIV infekcijas diagnozi ne mazākajā mērā neattiecina uz sevi, nav pietiekami zinoši un informēti, kā pasargāt sevi un citus no inficēšanās.

Tāpēc – domājot par HIV un šis infekcijas skartajiem, aizstāj bailes ar izpratni! Arī ar izpratni par regulāras testēšanās nozīmi un to, ka zāļu līdzestīgas lietošanas rezultātā cilvēka, kurš dzīvo ar HIV, organismā vīrusa slodze ļoti būtiski samazinās un seksuālu attiecību ceļā  viņš vairs nevar nodot infekciju citiem. Pēdējās desmitgades laikā vairākos klīniskos pētījumos ir zinātniski pierādīts princips N=N, kas nozīmē – nenosakāma vīrusa slodze = nepārnesama infekcija.

KĀDĒĻ HIV TESTS “VIENU REIZI GADĀ”?

KĀ UZZINĀT SAVU HIV STATUSU?

HIV profilakses punkti

KĀPĒC SVARĪGI ZINĀT SAVU HIV STATUSU?

INFEKTOLOGU KONSULTĀCIJAS

INFORMĀCIJAS UN ATBALSTA IESPĒJAS

PAPILDU INFORMĀCIJA

spkc.gov.lv

agihas.lv

hiv.lv

balthiv.lv

testpunkts.lv

diacentrs.lv