Latvijā pērn jauno HIV gadījumu skaits sarucis

Pagājušā gada laikā Latvijā ir apstiprināti 326 jauni HIV gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra informācija. Lai arī tas ir mazāk nekā 2017. gadā, Latvija jauno HIV gadījumu skaita ziņā joprojām ieņem pirmo vietu Baltijas un, visticamāk, arī visu Eiropas Savienības valstu starpā.

Sākotnējie Baltijas HIV asociācijas aprēķini rāda, ka jauno gadījumu skaits pērn ir samazinājies visās trīs Baltijas valstīs. Latvijā rādītājs joprojām ir augstākais – 16,9 jauni HIV gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, Igaunijā – 14,4 gadījumi, bet Lietuvā – 5,7 jauni gadījumi. Lietuvā ir reģistrēti 160 jauni HIV gadījumi, Igaunijā – 190.

2017. gadā Latvija ieņēma pirmo vietu Eiropā pēc jauno HIV gadījumu skaita pret iedzīvotāju skaitu. Jaunākā statistika nedod pamatu cerībām, ka pērn Latvija
šo pirmo vietu būs zaudējusi. 2018. gada beigās Latvijā kopumā dzīvoja vairāk nekā 5,7 tūkstoši HIV pozitīvu cilvēku. Savukārt ārstēšanu 2018. gadā saņēma tikai 2665 HIV pacienti, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Ārstēts un līdzestīgs HIV pozitīvs cilvēks ir neinfekciozs – tā ir efektīvākā šīs infekcijas slimības profilakse.

Latvija, neraugoties uz augsto HIV infekcijas izplatību, vēl līdz pat pagājušajam gadam bija noteikusi ārstēšanas ierobežojumus – HIV pozitīvā cilvēka imunitātes rādītājiem bija jāpasliktinās, lai viņš varētu saņemt zāles. Tikai no 2018. gada 1. oktobra inficētam cilvēkam tika piešķirtas tiesības saņemt ārstēšanu, tiklīdz HIV diagnoze apstiprinās. Šim apstāklim, kā arī tam, ka HIV medikamentus pilnībā apmaksā valsts, turpmākajos gados vajadzētu mazināt jaunos inficēšanās gadījumus.

Papildu informācija:
Inga Upmace,
Baltijas HIV asociācijas valdes priekšsēdētāja
29162653
[email protected]