Pret HIV aizspriedumiem – kopā ar slavenību balsīm

Vai jums ir gadījies pēdējā laikā veikalā netīšām nošķaudīties? Vai atgriezties no ārzemēm “nelaikā”, kad tās ir teju iekļautas sarkanajā Covid-19 sarakstā? Vai ir zināma sajūta, ka uz tevi pēkšņi pārspīlēti skatās, no tevis atkāpjas, no tevis novēršas, ar tevi negrib satikties, negrib runāt? Ir? Ziniet – cilvēki ar HIV Latvijā tā jūtas jau 30 gadus.

Latvija ir HIV karaļvalsts – teju katru dienu mūsu valstī kāds cilvēks uzzina, ka ir HIV pozitīvs, un jauno HIV gadījumu skaita ziņā pret iedzīvotāju skaitu esam kaunpilnajā pirmajā vietā Eiropā. Pašlaik Latvijā dzīvo vairāk nekā 6 tūkstoši cilvēku ar HIV, kuriem slimība ir jau konstatēta, un vēl daļa savu HIV statusu nemaz nezina. Tas nozīmē, ka trīs no katriem 1000 Latvijas iedzīvotājiem dzīvo ar HIV – tas ir daudz. Un tomēr mēs viņus neredzam – viņu it kā nav. Lielākais iemesls tam ir stigma jeb aizspriedumi, ko sabiedrība jūt pret cilvēkiem ar HIV.

Lai grautu šo aizspriedumu sienu, vairākas sabiedrībā zināmas personas projektā “Es aizdodu savu balsi” aizdod savu balsi un seju HIV cilvēku dzīvesstāstu pastāstīšanai. Šie stāsti rāda – cilvēki ar HIV ir tādi paši kā ikviens mēs, viņi dzīvo, mīl, strādā, priecājas un cieš, iet uz teātri un lasa grāmatas, veido ģimeni un ceļo kopā ar draugiem.

Kāpēc nestāsta cilvēki, kas dzīvo ar HIV, paši? Aizspriedumu dēļ. Diemžēl sabiedrības kopējā nostāja joprojām ir tik negatīva un cilvēku ar HIV līdzšinējā pieredze tik nepatīkama, ka pagaidām viņi mums uztic tikai savus stāstus, bet ne seju un balsi. Seju un balsi aizdod slavenības, kas piedalās šajā projektā, – Kristīne Garklāva, Marija Linarte, Jānis Krīvēns un Jurijs Djakonovs. Paldies viņiem par uzdrīkstēšanos, un, cerams, pēc vairākiem gadiem arī HIV tēma vairs nebūs tabu, līdzīgi kā mēs esam mazinājuši nezināšanas radītos aizspriedumus pret dažādu seksuālo orientāciju.


Tad gan es sadusmojos! Marija Linarte izstāsta HIV pacientes Helgas stāstu


Tagad zinu, ka HIV diagnoze nav beigas. Jurijs Djakonovs izstasta  HIV pacienta Kaspara stāstu 


Dzīvot ar HIV = dzīvot ilgi? Jānis Krīvēns izstāsta HIV pacienta Ojāra stāstu


Kā skroderis bez biksēm. Kristīne Garklāva izstāsta HIV pacientes Evitas stāstu