Jautā ārstam

Aizvakar man bija sekss ar ielasmeitu dzērumā un bez prezervatīva. Bet šodien man ir drudzis, palielināti limfmezgli un sāp kakls. Ļoti baidos, ka saslimu ar HIV. Ko darīt?

Atbild ārsts:

Jums jādodas uz Latvijas Infektoloģijas centra Infektoloģijas poliklīniku (Linezera 3, Rīga) pie ārsta dermatologa/venerologa (tiešās pieejamības speciālists, un ģimenes ārsta nosūtījums nav nepieciešams), kur Jūs pārbaudīs par seksuāli transmisīvajām slimībām un veiks  HIV testu.

Iepriekš vēlams piezvanīt pa tālr. 67014532, lai pierakstītos uz vizīti pie speciālista.

Ārsta infektologa konsultācijai nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums. Bez tā konsultācija iespējama par maksu.

 

Mēs ar sievu abi esam HIV-pozitīvi un saņemam ārstēšanu, tikai medikamenti mums ir atšķirīgi, vīrusu slodze abiem nenosakāma. Esam lasījuši, ka šādā situācijā pāriem vienalga jāizmanto prezervatīvs. Vai tā ir taisnība?

Atbild ārsts:

HIV pozitīviem partneriem iesaka izmantot prezervatīvu, jo vīrusu transmisija (nodošana) no viena partnera otram ir tuvu nullei, bet nav nulle. “Savstarpēja apmaiņa” ar vīrusiem var veicināt rezistences parādīšanos. Pirms pieņemt šādu lēmumu, noteikti jākonsultējas ar ārstu infektologu. Katrs gadījums ir individuāls!

Vai no HIV zālēm var būt vēdera problēmas, vai arī man ir jāievēro kādas speciālas diētas, lietojot HIV zāles?

Atbild ārsts:

ART uzsākšanas periodā ir iespējamas blaknes, organisma pielāgošanās terapijai var būt līdz 3 mēnešiem. Bet, protams, par visu ir jākonsultējas ar ārstu infektologu.

Vai man obligāti jāiet pie infektologa, vai man HIV zāles var izrakstīt arī ģimenes ārsts?

Atbild ārsts:

Zāles var izrakstīt tikai ārsti infektologi, kas rūpīgi seko līdzi Jūsu veselības stāvoklim un iespējamai rezistancei. Sākotnējo ART terapiju nosaka Latvijas Infektoloģijas centra vai Stradiņu slimnīcas ārsti, bet ārstēšanos turpināt ir iespēja arī pie reģionālajiem infektologiem.