Kas ir HIV
HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss. Iekļuvis cilvēka organismā, vīruss pakāpeniski sagrauj organisma aizsargsistēmu (imunitāti), mazinot tā spējas pretoties dažādiem citiem vīrusiem, baktērijām, sēnīšu infekcijām un slimībām.
Uzzini vairāk
09.12.2021

Konkurss!! Tavs pieredzes stāsts, veicot HIV testu

Neļauj neziņai sevi vajāt. Veic HIV testu! Konkurss! Balvu fondā 200 eiro! Tavs pieredzes stāsts, veicot...

29.09.2021

Kad dari TO, prezervatīvs jālieTO!

Viens no veidiem kā inficēties ar HIV un arī citām seksuāli transmisīvām infekcijām – neaizsargāts dzimumakts,...

09.12.2021

Ekspertu priekšlikumi situācijas uzlabošanai

Pasaules AIDS dienā 1. decembrī notika biedrības “Baltijas HIV asociācija” organizēta ekspertu diskusija “Kopā pret HIV...

01.12.2021

Veiksmīgākai HIV ierobežošanai Latvijā nepieciešama aktīvāka informēšana un diagnostika

Pasaules AIDS dienā 1. decembrī notika biedrības “Baltijas HIV asociācija” organizēta ekspertu diskusija “Kopā pret HIV...

24.11.2021

Video: preses konference "HIV Latvijā - ja nezinu, tad nav?"

24. novembrī notika preses konference par HIV situāciju Latvijā “HIV Latvijā – ja nezinu, tad nav?”...

24.11.2021

78% Latvijas iedzīvotāju HIV uz sevi neattiecina un trešdaļa domā, ka HIV var pārnest odi

Lai arī Latvijā HIV ik gadu tiek konstatēts ap 300 cilvēku un šis vīruss gada laikā...

Kas ir HIV?

HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss. Iekļuvis cilvēka organismā, tas pakāpeniski sagrauj organisma aizsargsistēmu (imunitāti), mazinot tā spējas pretoties dažādiem citiem vīrusiem, baktērijām, sēnīšu infekcijām un slimībām. HIV iznīcina cilvēka imunitātes šūnas (CD4 šūnas).

HIV infekcija ir sekmīgi ārstējama un kontrolējama, bet pilnībā no tās atbrīvoties nav iespējams. Līdzīgi kā citu hronisku slimību gadījumos, piemēram, diabēta,  cilvēkiem, kuri dzīvo ar HIV, visu mūžu ir regulāri jālieto zāles. Mūsdienās antiretrovīrusu terapija nodrošina pārliecinošu vīrusa kontroli, un cilvēki ar HIV var dzīvot pilnvērtīgu, veselīgu un ilgu dzīvi.

Ja HIV infekcija netiek ārstēta, ilgstošākā laika periodā (vidēji 10 – 15 gados) cilvēka imūnsistēma tiek pakāpeniski vājināta, līdz vairs nespēj viņu aizsargāt no dažādām citām slimībām un infekcijām (vīrusu, sēnīšu, bakteriālām).

Jo agrīnāk HIV infekcija tiek diagnosticēta un uzsākta tās  ārstēšana, jo efektīvāka un sekmīgāka ir slimības kontrole un labākas cilvēka veselības  ilgtermiņa prognozes.

Kas ir AIDS

Iegūtais imūndeficīta sindroms (AIDS) ir  HIV infekcijas trešā jeb pēdējā stadija. kad tā ir ļoti attīstīta un var novest pie letālām sekām. To raksturo daudzas un dažādas dzīvībai bīstamas komplikācijas –  t.sk.,  vīrusu, sēnīšu un bakteriālās infekcijas, kā arī onkoloģiskās slimības, kas progresē, ‘izmantojot’ cilvēka imūnsistēmas sabrukumu.

Mūsdienās, pateicoties efektīvām HIV terapijas un kontroles iespējām, lielākajai daļai HIV+ cilvēku AIDS stadija vai nu ‘neiestājas’ nemaz, vai arī viņu imūnsistēmu ir iespējams atjaunot līdz līmenim, kad infekcijas komplikāciju un blakus slimību risks ir būtiski samazināts.

HIV dzīves cikls
 1. Saistīšanās: HIV uzbrūk imunitātes (CD4) šūnai
 2. Saplūšana: HIV proteīni un enzīmi iekļūst šūnā un saplūst ar to
 3. Reversā transkripcija: HIV pārveido savu ģenētisko informāciju, iekļūst šūnas kodolā
 4. Integrācija: HIV iekļaujas šūnas DNS
 5. Replikācija: vīruss ar CD4 šūnas palīdzību sāk ražot jaunus HIV proteīnus, kas veido jaunus vīrusus
 6. Ražošana: katra šūna ražo simtiem jaunu vīrusu

Kā nevar inficēties ar HIV

Ar HIV nevar inficēties

SADZĪVISKU KONTAKTU CEĻĀ, piemēram:

Velc pa kreisi

Kā var inficēties ar HIV

Ar HIV var inficēties

 

HIV pazīmes

HIV infekcija attīstās lēni, un tā var būt nemanāma daudzus gadus

Ir virkne slimību un pazīmju, kuru gadījumā būtu ieteicams veikt HIV testu. Šādam pamudinājumam vajadzētu nākt no ģimenes ārsta puses, taču regulāra HIV testa veikšana ir arī paša cilvēka atbildība un pienākums savas un līdzcilvēku veselības interesēs.

Pēc vīrusa iekļūšanas organismā sākas 2 - 6 mēnešus ilgs “loga periods”. Nekas neliecina par vīrusa klātbūtni, vien īslaicīgi parastām vīrusu infekcijas saslimšanām raksturīgi simptomi – paaugstināta ķermeņa temperatūra, drudzis, sauss klepus utt.

Ir virkne slimību un pazīmju, kuru gadījumā būtu ieteicams veikt HIV testu. Šādam pamudinājumam vajadzētu nākt no ģimenes ārsta puses, taču regulāra HIV testa veikšana ir arī paša cilvēka atbildība un pienākums savas un līdzcilvēku veselības interesēs.

Slēptais HIV infekcijas periods vidēji ilgst 6 -12 gadus, un tā laikā cilvēks var justies vesels, nemaz nenojaušot, ka ir HIV pozitīvs.

Ir virkne slimību un pazīmju, kuru gadījumā būtu ieteicams veikt HIV testu. Šādam pamudinājumam vajadzētu nākt no ģimenes ārsta puses, taču regulāra HIV testa veikšana ir arī paša cilvēka atbildība un pienākums savas un līdzcilvēku veselības interesēs.

Sāk parādīties noteikti simptomi – drudzis, nogurums, paaugstināta temperatūra, hroniska caureja, apetītes un svara zudums, svīšana naktīs, ādas izmaiņas, palielināti limfmezgli, uzņēmība pret infekcijas slimībām. Sievietēm var būt arī menstruālā cikla izmaiņas, sēnīšu infekcijas ārējos un iekšējos dzimumorgānos, vīriešiem - čūlas dzimumorgānu apvidū.
2-6 mēneši
6-12 gadi
13 gadi

Testēšana

HIV tests ir vienīgais veids, kā uzzināt savu HIV statusu.

To var veikt:

 • jebkurā laboratorijā – ar vai bez ārsta nosūtījuma, kā arī anonīmi, maksājot saskaņā ar cenrādi;
 • eksprestestus – HIV testpunktos visā Latvijā bez maksas, anonīmi un konfidenciāli;

  https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/hiv-profilakses-punkti

 • ja primārais tests uzrādījis pozitīvu HIV rezultātu, gala diagnozi apstiprina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” references laboratorija.

HIV testu veic, paņemot asinis analīzēm. Pirms testa mediķis sniedz pirmstesta konsultāciju, savukārt, ja analīzes uzrāda HIV+ rezultātu, tiek nodrošināta arī pēctesta konsultācija un visa nepieciešamā informācija par turpmākajiem soļiem – ārsta apmeklējumu, ārstēšanos, psiholoģisko atbalstu. Atceries, ka Tev ir tiesības jautāt!

HIV tests ir pilnīgi brīvprātīgs, un ārsts testa veikšanu drīkst pacientam tikai piedāvāt  – apzināts un informēts lēmums par testa veikšanu jāpieņem katram pašam. Izņēmums ir tie gadījumi, kad pārbaudes nepieciešamību nosaka normatīvie akti (donoriem, vīzu saņemšanai, bērna adopcijas gadījumā, personām, kas nodarbojas ar prostitūciju, personām, kas aizturētas pirmsizmeklēšanas izolatorā, dažu profesiju pārstāvjiem obligāto veselības pārbaužu laikā, grūtniecēm).

Ārstēšana

HIV infekcijas ārstēšanai tiek lietota antiretrovīrusu terapija (ART). Optimālo terapiju (medikamentu vai to kombināciju) katram HIV pacientam, ņemot vērā viņa slimības stadiju, kā arī vispārējo veselības stāvokli (t.sk., blakus slimības), piemeklē un izraksta infektologs RAKUS stacionārā "Latvijas Infektoloģijas centrs" vai P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā. HIV mūsdienās ir ar medikamentiem ļoti labi kontrolējama infekcijas slimība. Lietojot zāles pastāvīgi un atbilstoši ārsta norādījumiem, vīrusa slodze tiek samazināta tiktāl, ka HIV pacients kļūst neinfekciozs. HIV terapijā lietotie medikamenti laika gaitā ir ļoti būtiski pilnveidoti un dažādoti - tie ir labāk individuāli pielāgojami, rada mazākas un vieglākas blaknes, efektīvāk mazina vīrusa replikāciju (vairošanos), tāpēc agrīni uzsākta to lietošana ļauj nodzīvot ilgu un pilnvērtīgu mūžu.
Latvijā veselības aprūpe ir pieejama visiem cilvēkiem, kuriem ir konstatēts HIV. Ārstēšana un zāles ir pilnībā bez maksas – visus izdevumus sedz valsts.
Tomēr ir jāievēro vairāki pamatprincipi
Zāles jālieto precīzi un atbilstoši ārsta norādījumiem
Ārsts jābrīdina par citiem medikamentiem, ja tādi tiek lietoti
Regulāri jādodas uz ārsta konsultācijām
Jāveic ārsta noteiktās analīzes, lai sekotu vīrusa slodzes un veselības stāvokļa izmaiņām

Kas ir N=N?

Cilvēks, kurš dzīvo ar HIV un kuram ir nenosakāma vīrusa slodze, nenodod infekciju tālāk saviem partneriem.

HIV terapijas efektivitāti mēra ar vīrusa slodzes rādītāju. Sekmīga un nepārtraukta ārstēšana nodrošina to, ka pacienta asins analīzēs HIV vīruss nav atrodams, t.i., vīrusa slodze samazinās līdz laboratoriskām metodēm nekonstatējamam jeb nenosakāmam līmenim, un infekcija kļūst nepārnesama. Tātad terapija darbojas kā profilakse, tāpēc, pat būdams HIV+, cilvēks citus inficēt nevar – ja vīrusa nav asinīs, tā nav arī cilvēka citos bioloģiskajos, t.sk., seksuālajos šķidrumos. Pavisam vienkārši – HIV gadījumā  līdzestība terapijai ir efektīvākā profilakse un galvenais priekšnosacījums infekcijas izplatības mazināšanai.

 

HIV+. Ko tagad?

Pozitīvs HIV tests lielākajai daļai cilvēku visbiežāk izraisa šoku, rosinot biedējošas domas par smagu slimību un drīzu nāvi. Iestājas pilnīgs apjukums un  neziņa par turpmāko dzīvi. Šķiet, ka sapņi par attiecībām, karjeru, ģimeni un bērniem ir jāaizmirst. Galvā šaudās neskaitāmi jautājumi. Vai varēšu turpināt strādāt? Vai man kādam tas ir jāstāsta? Vai un kā HIV infekciju ārstē? Ko man tagad darīt?

Pats galvenais – Tava dzīve NAV BEIGUSIES. Lietojot regulāri un pareizi zāles, ar HIV diagnozi mūsdienās iespējams nodzīvot ilgu un veiksmīgu mūžu, izveidot gan karjeru, gan attiecības un ģimeni. HIV pozitīviem vecākiem var piedzimt veseli bērni.

Protams, Tev nāksies iemācīties sadzīvot ar infekciju, rast daudzas atbildes un pieņemt dažādus lēmumus, tāpēc nebaidies uzdot jautājumus ārstiem, meklēt palīdzību pie citiem HIV pozitīviem cilvēkiem un atbalsta grupās.

Protams, dažas lietas Tavā dzīvē mainīsies. Tev būs nepieciešamas regulāras ārsta konsultācijas, sistemātiska veselības stāvokļa novērošana un analīžu veikšana. Tev būs diendienā jālieto zāles, jādomā par drošu seksu. Taču tas nav nekas neiespējams – pasaulē ir ap 30 miljoniem tādu kā Tu, Latvijā – ap 8 tūkstošiem. Meklē un mācies pieņemt palīdzību! Izmanto arī līdzīgs-līdzīgam konsultācijas, ko Latvijā piedāvā nevalstiskās organizācijas HIV.LV un AGIHAS.

www.hiv.lv un www.apvienibahiv.lv
www.agihas.lv

Pacienta ceļš

Līdzestība

Pat vislabākās zāles ir bezspēcīgas pret slimībām, ja pacients pats nav līdzestīgs un neievēro ārsta norādījumus, zāļu lietošanas nosacījumus un dzīvesveida ieteikumus.
Līdzestība ir ārsta un HIV+ cilvēka abpusēja sadarbība, savstarpēja sapratne un uzticība, kas nodrošina vislielāko ārstniecisko efektu. Līdzestība nozīmē vēlmi un apņēmību ārstēties labākajā iespējamā veidā – lietot zāles pareizi, ievērot diētas un dzīvesveida nosacījumus, ja tādi ir noteikti, izturēties atbildīgi pret savu un citu cilvēku veselību.

Draugi un tuvinieki

Dzīvot veselīgu, harmonisku un pilnvērtīgu dzīvi arī HIV diagnozes gadījumā nozīmē rūpēties par savu fizisko un emocionālo labsajūtu. Atceries,  smagās domas, trauksmi un neziņu – visu šo pretrunīgo emociju slogu nedrīkst paturēt sevī.  Noteikti ir kāds, kuram Tu vari uzticēt savu stāstu un noslēpumu – bez bailēm no nosodījuma un noraidījuma, ar pārliecību, ka Tevi uzklausīs, sapratīs un atbalstīs.

Jo vairāk Tu runāsi ar kādu, jo drošāk uzticēsies kādam, jo vieglāk Tev būs pieņemt savu HIV+ statusu un ar to sadzīvot.

Attiecības un sekss

HIV nenozīmē seksuālās dzīves beigas. Taču atbildību par drošu seksu,  par attiecībām  ar partneri un ģimenes plānošanu gan.  Prezervatīva pareiza uzglabāšana un lietošana ir vienīgais veids, kā novērst HIV infekcijas nodošanu partnerim dzimumakta laikā. Ja cilvēks, kurš dzīvo ar HIV, līdzestīgi ievēro terapiju un pārējās ārsta rekomendācijas, vīrusa slodze viņa asinīs kļūst nenosakāma. Tas nozīmē, ka viņš nevar inficēt savu partneri, tomēr prezervatīva lietošana ir ieteicama arī šādā gadījumā, lai novērstu iespējamu citu seksuāli transmisīvo slimību pārnesi. HIV infekcija arī nenozīmē atteikšanos no iespējas radīt veselus bērnus. Tas, protams, ir atbildīgs lēmums, bet ar  ārstu – speciālistu atbalstu noteikti īstenojams.

Darbs un sadzīve

HIV diagnoze  tiešā veidā neietekmē cilvēka darba dzīvi. Ja darba specifika nekādi nav saistīta ar iespējamību netīši inficēt kolēģus vai klientus (pacientus), informācija par HIV diagnozi ir konfidenciāla, HIV+ personai  nav pienākums informēt par to darba devēju vai kolēģus.

HIV netiek nodots citiem cilvēkiem sadzīves kontaktu ceļā, tāpēc nav nekādu speciālu ikdienas sadzīves vai praktiskās dzīves ierobežojumu – iespējams lietot kopējus traukus, ēdienu, kopā iet pirtī un doties uz baseinu. Uzmanīgi būtu jāizturas vienīgi tajos brīžos, ja rodas vaļējas, asiņojošas brūces. HIV pacientiem nav arī speciālu diētas ierobežojumu tieši HIV dēļ.

Mīti par HIV

1 HIV uz mani neattiecas, jo es nelietoju narkotikas, neesmu homoseksuāls un nenodarbojos ar prostitūciju
HIV ir infekcija, kas var skart ikvienu no mums! Šobrīd Latvijā biežāk reģistrētais inficēšanās ceļš ir heteroseksuālais, t.i., dzimumattiecības starp vīrieti un sievieti. Visbiežāk jaunie HIV infekcijas gadījumi tiek reģistrēti cilvēkiem vecuma grupā no 18 – 49 gadiem.
Mūsdienās HIV ir hroniska, ar medikamentu palīdzību labi kontrolējama infekcijas slimība - līdzīgi kā diabēts, hepatīts. Lietojot zāles regulāri un atbilstoši ārsta norādījumiem, slimības attīstība tiek apturēta un vīrusa slodze samazināta tiktāl, ka HIV+ cilvēks vairs nav infekcijas avots.
2 HIV – tas ir nāves spriedums
3 Ja grūtniecei ir HIV, viņa to noteikti nodos bērnam
Nē, HIV pozitīvai sievietei var piedzimt vesels bērns. Ar nosacījumu, ka topošā mamma grūtniecības laikā lieto zāles un nebaro zīdaini ar krūti (vīruss ar mātes pienu var tikt nodots bērnam).
Ar HIV var inficēties tikai un vienīgi, ja cilvēka ķermenī iekļūst HIV pozitīva cilvēka bioloģiskie šķidrumi – asins vai sperma un maksts izdalījumi. Inficēties iespējams arī zīdainim ar HIV+ mātes pienu. Visbiežāk ar HIV inficējas seksa laikā vai intravenozo narkotiku ievadīšanai lietojot kopīgu šļirci ar HIV pozitīvu cilvēku.
4 Inficēties ar HIV var ikdienas kontaktu ceļā – skūpstoties, apskaujoties, sarokojoties, lietojot kopīgus sadzīves priekšmetus
5 Es justu un zinātu, ja man būtu HIV
Tests ir vienīgais veids, kā noskaidrot HIV statusu. HIV eksprestestu reizi gadā ieteicams veikt ikvienam, jo īpaši, ja bijuši vairāki seksuāli partneri. nedrošs sekss vai saskare ar asinīm un citiem cilvēka bioloģiskajiem šķidrumiem.

Kontakti

Latvijas Infektolo­ģijas centrs (LIC)
AIDS diennakts uzticības tālrunis –  67543777
Konsultācijas un psihoterapeita palīdzība – 67014532
Izziņas  – 67014595
Pieraksts pie ārsta – 67014560, 67014532,
[email protected]
Neatliekamās palīdzības nodaļa – 67014552

Līdzestības kabinets (atrodas LIC) – 20205353

Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (Stradiņi)
Vienotais pieraksts – 67069280
www.stradini.lv/lv/pieteikuma-forma

Slimību profilakses un kontroles centrs
HIV/AIDS konsultāciju kabinets – 67298080

 

 

Biedrība “AGIHAS”
Līdzīgs – līdzīgam konsultācijas – 20207737, www.agihas.lv

Biedrība “Apvienība HIV.LV”
Atbildes uz jautājumiem, informācija un konsultācijas –  26062077
Biedrības psihologs –  2327545
Konsultants ķīmisko atkarību jautājumos – 29572671, www.hiv.lv

Biedrība DIA+LOGS
atbalsta centrs visiem, kurus skar HIV/AIDS  –  67243101, www.diacentrs.lv

Biedrība “Latvijas Sarkanais Krusts”
HIV profilakses punkts  –  67336650, www.redcross.lv

Biedrība “Baltijas HIV asociācija”
Testpunkts – 28441324, www.testpunkts.lv

Dati un Fakti

Vairāk datu UNAIDS mājas lapā.

HIV Latvijā


Vairāk datu SPKC mājas lapā.