Uzaicinājums uz testēšanas nedēļas “HIV. Bīstami nezināt”  atklāšanas preses konferenci

Novembra otrajā pusē, tieši pirms Pasaules AIDS dienas, ko atzīmē 1. decembrī, vairāk nekā 30 Eiropas valstīs norisinās ikgadējā Eiropas HIV testēšanās nedēļa, kuru mērķis ir palielināt sabiedrības informētību par to, cik svarīgi ir savlaicīgi un regulāri veikt HIV testu. Latvijā HIV testēšanās aktivitātes “HIV. Bīstami ir nezināt” šogad notiks no 19. līdz 30. novembrim. Pirmo reizi AGIHAS, Atbalsta grupai inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem, ir izdevies kopīgam mērķim apvienot tik plašu partneru spektru – nevalstiskās organizācijas, valsts institūcijas, teātri, vēstniecību, veselības nozares uzņēmumus, laboratorijas un televīziju.

Aicinām uz testēšanas nedēļas “HIV. Bīstami nezināt” atklāšanas preses konferenci otrdien, 19. novembrī plkst. 10.30 ES mājas Kamīnzālē (2. stāvā), Aspazijas bulvārī 28, Rīgā

Preses konferencē piedalīsies:
• Andris Veiķenieks, Atbalsta grupas inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem “AGIHAS” valdes priekšsēdētājs
• Inga Ažiņa, RAKUS Infektoloģijas centra Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja
• Ilze Aizsilniece, Latvijas Ārstu biedrības prezidente
• Andris Skride, Saeimas deputāts, Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs (AP!)
• Anda Čakša, Saeimas deputāte, Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas locekle
• Jana Feldmane, Veselības ministrijas Sabiedrības veselības nodaļas vadītāja
• Jānis Vimba, Latvijas Nacionālā teātra direktors
• Tomass Šeps, Vācijas Federatīvās Republikas vēstniecības Latvijā Kultūras nodaļas vadītājs
• Inga Upmace, Baltijas HIV asociācijas valdes priekšsēdētāja
• Klāvs Kalniņš, televīzijas kanāla “RĪGA TV 24” direktors

Latvija aizvien ES ir HIV izplatības līderos – pagājušajā gadā mūsu valstī tika diagnosticēti 326 jauni saslimšanas gadījumi. Laika periodā no 2013. gada līdz 2017. gadam tie bija vidēji 363 jauni HIV gadījumi gadā (18 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, salīdzinoši ES – vidēji 7 gadījumi uz 100 000 cilvēku). Patiesībā šis skaitlis ir daudz lielāks, kas nepārprotami liecina, ka liela daļa no mums aizvien HIV infekcijas diagnozi ne mazākajā mērā neattiecina uz sevi un nav pietiekami zinoši un informēti, kā sevi un citus pasargāt no inficēšanās. Diemžēl bez pienācīgas izpratnes un regulāras sabiedrības lielākās daļas testēšanās HIV izplatības ierobežošana un mazināšana Latvijā nebūs iespējama, jo no sabiedrības veselības un epidemioloģiskās drošības viedokļa bīstami ir tieši tie cilvēki, kuri savu HIV statusu nezina.

Papildu informācija:
Andris Veiķenieks
biedrības “AGIHAS” valdes priekšsēdētājs,
[email protected]
Tālr. 20207737